Złoto za krypto i Bitcoin w szwajcarskim Sparze – przełomowe wydarzenia w 251. odcinku „Kwadransa z Kangą”
W 251. odcinku programu „Kwadrans z Kangą”, Sławek Zawadzki i Łukasz Żeligowski komentują kluczowe wydarzenia ze świata kryptowalut, omawiając trzy przełomowe tematy: gwałtowny wzrost kursu Monero, wdrożenie płatności Bitcoinem w szwajcarskim oddziale sieci Spar oraz historyczne partnerstwo Kangi z Mennicą Mazovia, umożliwiające zakup fizycznego złota za kryptowaluty.
2025-04-30, 10:16

Newsem tygodnia są wieści ze Szwajcarii, gdzie supermarket Spar w Zug rozpoczął akceptację płatności w Bitcoinie przy użyciu Lightning Network i systemu OpenCryptoPay od DFX Swiss. To kolejny krok w kierunku szerokiej adopcji kryptowalut w codziennych zakupach w Europie i symboliczny krok ku globalizacji krypto w handlu detalicznym.

 

Złoto za krypto – historyczne partnerstwo Kangi z Mennicą Mazovia

Najważniejszym ogłoszeniem z perspektywy polskiego rynku jest rozpoczęcie współpracy między Kangą a Mennicą Mazovia. Dzięki integracji z systemem Kanga Pay, w siedmiu oddziałach mennicy w Polsce można już kupować fizyczne złoto bezpośrednio za kryptowaluty – bez potrzeby wcześniejszej konwersji na waluty fiducjarne.

Po raz pierwszy w Polsce można legalnie, bezpośrednio i wygodnie nabyć złoto za krypto w renomowanej instytucji. Łączymy ogień z wodą – świat cyfrowy z fizycznym zabezpieczeniem wartości” – skomentował Sławek Zawadzki.

Paweł Mazurek z Mennicy Mazovia, który był gościem odcinka dodał:

„Nie trzeba wymieniać waszych kryptowalut na fiaty – bezpośrednio można za krypto kupić fizyczne złoto u nas w mennicy”.

Podkreślił również, że to odpowiedź na realne zapotrzebowanie klientów:

„Coraz częściej mieliśmy zapytania od klientów, którzy zarabiają w kryptowalutach i nie wiedzą, jak tę wartość przechować. A my dzisiaj im to umożliwiamy”.

Zawadzki podsumował to wydarzenie mocnym stwierdzeniem:

„To historyczna chwila – zamieniamy krypto na złoto bez udziału pośrednika, jakim jest bank czy nawet gotówka. Przychodzisz, płacisz jak Blikiem – Kanga Pay – i wychodzisz z czymś fizycznym.”

W programie wybrzmiała także ciekawa refleksja na temat różnic między aktywami:

„Bitcoin jest super do zarabiania pieniędzy, złoto – bardzo fajne do zabezpieczania majątku”.

 

Monero zaskakuje rynki

Zawadzki i Żeligowski omówili również dynamiczny wzrost kursu Monero (XMR), który może wynikać z błędów transakcyjnych (tzw. fat finger) lub wzmożonych anonimowych transferów. Monero, cenione za prywatność, zawsze było bardziej podatne na nagłe zmiany nastrojów inwestorów.

 

ETF-y, stablecoiny i presja na Ethereum

W drugiej części odcinka analizowano aktualne trendy rynkowe, w tym wpływ funduszy ETF na Bitcoina i Ethereum, wzrost podaży stablecoinów, zakupy MicroStrategy oraz niepewną przyszłość standardu EVM. Eksperci zwrócili uwagę, że Ethereum może stracić dominację, jeśli programiści i projekty DeFi zaczną migrować do bardziej wydajnych rozwiązań.

Mimo zmienności rynków, Zawadzki i Żeligowski podkreślili, że fundamenty dla dalszego wzrostu kryptowalut – zarówno technologiczne, jak i instytucjonalne – są coraz mocniejsze.

KONTAKT / AUTOR
Monika Czarniecka
511948478
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.