Newsem tygodnia są wieści ze Szwajcarii, gdzie supermarket Spar w Zug rozpoczął akceptację płatności w Bitcoinie przy użyciu Lightning Network i systemu OpenCryptoPay od DFX Swiss. To kolejny krok w kierunku szerokiej adopcji kryptowalut w codziennych zakupach w Europie i symboliczny krok ku globalizacji krypto w handlu detalicznym.
Złoto za krypto – historyczne partnerstwo Kangi z Mennicą Mazovia
Najważniejszym ogłoszeniem z perspektywy polskiego rynku jest rozpoczęcie współpracy między Kangą a Mennicą Mazovia. Dzięki integracji z systemem Kanga Pay, w siedmiu oddziałach mennicy w Polsce można już kupować fizyczne złoto bezpośrednio za kryptowaluty – bez potrzeby wcześniejszej konwersji na waluty fiducjarne.
„Po raz pierwszy w Polsce można legalnie, bezpośrednio i wygodnie nabyć złoto za krypto w renomowanej instytucji. Łączymy ogień z wodą – świat cyfrowy z fizycznym zabezpieczeniem wartości” – skomentował Sławek Zawadzki.
Paweł Mazurek z Mennicy Mazovia, który był gościem odcinka dodał:
„Nie trzeba wymieniać waszych kryptowalut na fiaty – bezpośrednio można za krypto kupić fizyczne złoto u nas w mennicy”.
Podkreślił również, że to odpowiedź na realne zapotrzebowanie klientów:
„Coraz częściej mieliśmy zapytania od klientów, którzy zarabiają w kryptowalutach i nie wiedzą, jak tę wartość przechować. A my dzisiaj im to umożliwiamy”.
Zawadzki podsumował to wydarzenie mocnym stwierdzeniem:
„To historyczna chwila – zamieniamy krypto na złoto bez udziału pośrednika, jakim jest bank czy nawet gotówka. Przychodzisz, płacisz jak Blikiem – Kanga Pay – i wychodzisz z czymś fizycznym.”
W programie wybrzmiała także ciekawa refleksja na temat różnic między aktywami:
„Bitcoin jest super do zarabiania pieniędzy, złoto – bardzo fajne do zabezpieczania majątku”.
Monero zaskakuje rynki
Zawadzki i Żeligowski omówili również dynamiczny wzrost kursu Monero (XMR), który może wynikać z błędów transakcyjnych (tzw. fat finger) lub wzmożonych anonimowych transferów. Monero, cenione za prywatność, zawsze było bardziej podatne na nagłe zmiany nastrojów inwestorów.
ETF-y, stablecoiny i presja na Ethereum
W drugiej części odcinka analizowano aktualne trendy rynkowe, w tym wpływ funduszy ETF na Bitcoina i Ethereum, wzrost podaży stablecoinów, zakupy MicroStrategy oraz niepewną przyszłość standardu EVM. Eksperci zwrócili uwagę, że Ethereum może stracić dominację, jeśli programiści i projekty DeFi zaczną migrować do bardziej wydajnych rozwiązań.
Mimo zmienności rynków, Zawadzki i Żeligowski podkreślili, że fundamenty dla dalszego wzrostu kryptowalut – zarówno technologiczne, jak i instytucjonalne – są coraz mocniejsze.
